HÁZIREND
A házirend hatálya: Burgundia u. 1. szám alatti iskolaépület
Rigó utcai tanműhely
A házirendet az iskola minden nappali tagozatos diákjának és dolgozójának be kell tartani és tartatni.
I.
Iskolánkban a tanulóviszony a beiratkozással kezdődik és zömében - a záróvizsgákat követően - az adott év június 30. napján, ezt megelőzően: szülői kérésre, nevelőtestületi döntéssel, vagy fegyelmi eljárással szűnik meg.
A tanulóviszony megszűntének - bármelyik változatát - a szülő köteles az OEP-el közölni, ennek elmulasztása pénzbírsággal jár.
Minden tanuló joga, hogy:
látogassa az iskola létesítményeit, használja eszközeit;
részt vegyen az iskolai körök munkájában;
véleményt mondjon az iskola oktató-nevelő munkájával, az iskola életével kapcsolatos kérdésekről;
választó és választható a Diákönkormányzat szerveiben;
félévenként és tantárgyanként egy alkalommal felelésmentes órát kérhet, kivéve a január 1. és február 5., valamint az április 30. és a tanév vége közötti időszakot.
Ezt a szándékot az óra kezdetekor, az ellenőrzőbe való beírással kell jelezni, és a hetes jelentése után az órát tartó tanárral közölni.
Mérés és számítástechnika óra esetén a mulasztást pótolni kell.
Előre bejelentett számonkérés esetén (dolgozat, témazáró, feleltetések) a felelésmentes óra kedvezménye nem jár;
Joga van felvilágosítást kérni eredményei felől, az értékelésének szempontjáról;
Dolgozataiba kérésére betekintést kell biztosítani;
Nagydolgozat írásáról legalább 3 /három/ nappal a dolgozat előtt tájékoztatni kell;
Egy napon kettőnél több nagydolgozat nem iratható;
A házirend érvényesülésének hiányával kapcsolatos észrevételeit a DÖK képviselőjénél, az osztályfőnökénél, vagy a Diákközgyűlésen jelezheti, s a törvényben biztosított határidőn belül a tanuló közvetlen választ kap.
2002. májusától a 9. évfolyam tanulói (majd felmenő rendszerben a felvételre kerülő minden diákunk) választhat a Pedagógiai Program kínálta nem kötelező tanítási órák és foglalkozások közül. A választás az osztályfőnök közvetítésével, nyomtatványon, a tanuló aláírásával történik.
Semmilyen körülmények között nem hozható megalázó helyzetbe.
Az általános emberi jogoknak érvényesülniük kell.
A tanulóközösségek döntési jogai:
Önkormányzati alapon működő szervek:
Diákönkormányzat
Ifjúsági Szakszervezet
Diáksportkör
Osztály diáktanács
E szervekben a tanulók választhatók és választók, a szervek működéséről önállóan döntenek.
A Diákönkormányzat (DÖK) egyetértési jogot gyakorol:
a tanulók jutalmazásában, kitüntetésében;
a közösségi pénzek felhasználásában;
a kollégiumi férőhelyek odaítélésének szempontjaival;
minden olyan kérdésben, melyben a törvény e jogot biztosítja.
Véleményezési jogot gyakorolnak a tanulók a DÖK-ön keresztül:
a tanításmentes napok programjának összeállításában;
a tanulók fegyelmi ügyében;
a tanórán kívüli rendezvények, ünnepek szervezésében;
pályázatok, versenyek kiírásában.
Döntési és véleményezési jog gyakorlása szempontjából a tanulók nagyobb közösségén, az aktuális témában érintett diákok 25 %-ot meghaladó létszámú csoportját értjük.
Minden tanuló kötelessége, hogy:
mások jogait tartsa tiszteletben;
fegyelmezetten vegyen részt a tanítási órákon, szakmai gyakorlaton, az előírt felszerelést hozza magával;
tartsa be az iskolai rendelkezéseket;
a rábízott eszközöket az előírásoknak megfelelően használja, őrizze azokat;
tartsa rendben felszerelését, ellenőrzőjét és fényképes diákigazolványát hordja magával;
ellenőrzőkönyvét a tanuló köteles folyamatosan vezetni, és információ-hordozóként kezelni az iskola és a szülői ház között;
készítse el házi feladatát;
a kiválasztott, nem kötelező tanítási órára eljárjon, s vegye tudomásul, hogy e tárgyból felkészültségének minősítése a többi tárggyal egyező módon történik.
tartsa be a bombariadóval kapcsolatos kiürítési szabályokat, melyeket a házirend mellékleteként, a házirenddel együtt osztályfőnökétől ismer meg az első tanítási héten;
óvja a tanuló saját és társai épségét, egészségét; haladéktalanul jelentse a felügyeletét ellátó pedagógusnak (az órát tartó tanárnak vagy folyosóügyeletesnek) és az ügyeletes vezetőnek, ha balesetet, sérülést észlel.
II.
A Beregszászi Pál Ipari Szakközépiskola és Szakmunkásképző Intézet házirendje az iskola nappali tagozatos tanulóira vonatkozik: a beiratkozás napjától a nyilvántartásból való törlésig.
1. A tanuló az iskola dolgozóinak járó tiszteletet a napszaknak megfelelően köszönéssel, tisztelettudó modorral fejezi ki. Ugyanezt a tiszteletet kell tanúsítania diáktársaival, az iskolába érkező hivatalos és magán látogatókkal szemben.
2. Az iskolai rendezvényeken, ünnepségeken az alkalomhoz illő öltözetben kell megjelennie.
III.
A hétköznapok rendje
1. A reggeli iskolakezdéskor a becsengetés előtt 10 perccel köteles a tanuló megjelenni és az alagsorban, illetve a tanterem előtt csendben várakozni.
2. Akiknek az órájuk nem reggel 7,30-kor kezdődik, órájuk kezdete előtt 10 perccel szintén kötelesek megjelenni és az alagsorban várakozni.
3. A késve érkező tanulók a késésüket az órát tartó tanárnak és az osztályfőnöknek igazolják.
Késésnek a legfeljebb 10 perc késés minősül. A késés lehet igazolt vagy igazolatlan. A késéseket percekben összesítjük, ahányszor 40 perc, annyi a mulasztott órák száma.
4. A tanulók hiányzását igazoltnak kell tekinteni, ha
betegségét orvosi igazolással igazolja
hatósági igazolást mutat be
ha a szülő előzetesen bejelentette (évenként 3 napra) és a tanuló engedélyt kapott a távolmaradásra.
Minden távolmaradás igazolását az ellenőrzőbe kell beírni.
Méltányolható esetben:
a szaktanár és szakoktató saját órájáról
az osztályfőnök maximum 3 napról
az igazgató 3-nál több napról
távolmaradást engedélyezhet.
Az iskolából való távolmaradást a hiányzást követő első napon, de legkésőbb az első osztályfőnöki órán igazolni kell.
A hiányzást a tanuló, szülője vagy gondviselője időben köteles bejelenteni.
Rendkívüli esemény esetén a szülői bejelentés utólag is elfogadható.
Tanfolyami hallgatók a hiányzást kötelesek előre bejelenteni.
5. Amennyiben a tanulót sport, kulturális rendezvényre más szerv kívánja igénybe venni 3 oktatási napot meghaladóan, a tanuló részére távolmaradást az igazgató engedélyezhet az osztályfőnök véleményének figyelembevételével.
Ilyen esetben a tanulónak hivatalos kikérőt kell bemutatnia.
6. A tanulónak a nevelés-oktatás általános műveltséget megalapozó szakaszában (minden 9-10. és az érettségire készülő 11-12. évfolyamok) egy évben az igazolt és igazolatlan hiányzása nem haladhatja meg a 250 elméleti órát. Aki ennél többet mulaszt, a tanév végén nem osztályozható, kivéve, ha a nevelőtestület osztályozó vizsga letételét engedélyezte elméletből.
A nevelőtestület a döntésekor az összes körülményt figyelembe kell vennie (betegség, a tanuló képességei, magatartása stb.).
7. Igazolatlan mulasztás fegyelmező intézkedést von maga után és módosítja a magatartás minősítését. (Az óraszám egy tanévre értendő!)
1-3 igazolatlan óra: osztályfőnöki figyelmeztetés,
jó magatartás /4/
4-7 igazolatlan óra: osztályfőnöki intés,
változó magatartás /3/
8-20 igazolatlan óra: igazgatói figyelmeztetés, vagy intés,
rossz magatartás /2/
21-29 igazolatlan óra: fegyelmi eljárás,
rossz magatartás /2/
30 óra igazolatlan hiányzás után a tanuló kizárható, ha a szülő 2 alkalommal értesítést kapott a tanuló hiányzásáról.
8. Ha a hiányzás egy tárgyból a félévi óraszám 20 %-át meghaladja, a tanuló "nem teljesítette", ill. "nem osztályozható" minősítést kap, ha számára a tantestület osztályozó vizsga letételét nem engedélyezte.
9. Szakképzési évfolyam (11., 12. és 13., 14., 15. évfolyam) hallgatója az óraszám 20 %-át elérő hiányzás esetén nem osztályozható, kivéve, ha a nevelőtestület számára osztályozó vizsgán engedélyezte vizsga letételét.
10. A tanuló magatartási jegyét félévkor és év végén az osztály előtt kell megbeszélni, közös egyetértéssel kialakítani.
11. A tanuló magatartása nem befolyásolhatja a tantárgyi eredményeket.
Magatartásáért a tanuló nem büntethető tantárgyi osztályzattal.
IV.
Az órák rendje
1. Csengetési rend mellékelve.
2. Becsengetéskor a tanulók a terem előtt sorakoznak. A terembe a tanár engedélyével mehetnek be. Tanár nélkül a diák a tanteremben nem tartózkodhat.
3. Ha a tanár becsengetés után 5 percig nem érkezik meg, a hetes az igazgatóhelyettesnek köteles jelenteni.
4. A heteseket egy hétre előre ki kell jelölni. Feladatuk a terem órára való előkészítése (táblatörlés, szellőztetés, jelentés), a terem tisztántartása.
5. A testnevelési órára a tanuló köteles megfelelő felszerelésben megjelenni. Az osztály közös egyetértéssel egységes felszerelés viselésében megállapodhat.
6. Az iskolánk épületén kívül (a Rigó utcai tanműhelyt, a Baross Gábor Szakképző és az Oláh Gábor úti Sporttelepen) lévő oktatási helyeket a tanuló köteles a közlekedési szabályok betartásával, a legrövidebb úton és a legrövidebb időn belül megközelíteni.
7. Szünetben a folyosón az ügyeletes tanárt "folyosóügyeletes diákok" segítik. Szintenként 2 fő. Kijelölésük az osztályfőnöki órán történik, "kitűzőt" hordanak.
A "kitűzőket" az ügyeletes diákok naponta a közismereti igazgatóhelyettestől vehetik át, amit erre a célra rendszeresített füzetben aláírásukkal is igazolnak.
Ha az ügyeletük alatt rendkívüli esemény történik, azt ugyanebbe a füzetbe bejegyzik, és ezzel egyidőben erről az iskolavezetés ügyeletesét is tájékoztatják.
Az ügyelet leteltével "kitűzőjüket" a felvétel helyén visszaadják.
V.
Egyebek
1. Az iskola vagyontárgyaiért, berendezéseiért a tanuló erkölcsileg és anyagilag felelős. A kártérítés minden esetben az érvényes törvények szerint, a körülmények figyelembevételével történik. A kártérítés mértékéről a tanulót és a szülőjét (gondviselőjét) az iskola igazgatója határozatban értesíti.
2. Fegyelmező intézkedést von maga után, ha a tanuló nem tartja be a mérőtermi szabályzatot, indokolatlanul működteti a tűzoltó készüléket, rongálja a riasztó rendszert, vizes blokkot, az elektromos rendszert (villanykapcsolók, konnektorok, írásvetítő csatlakozók, a zártláncú TV- hálózatot vagy számítógép-hálózatot), vagy szándékosan tönkreteszi a falfestést.
A mellékhelyiségek használatának rendje a helyiségek ajtaján kifüggesztve található.
Minden tanulónak rendelkeznie kell tisztasági felszereléssel (szappan, WC-papír, törölköző, zsebkendő).
3. A tanuló az iskolába a kötelező felszerelési tárgyakon túl saját felelősségére személyes eszközeit is behozhatja (magnó, rádió, számítógépes játékok stb.).
Ezeket azonban a tanórán, a gyakorlaton nem használhatja; az oktatást, társait nem zavarhatja vele.
Ha ilyen eszközével zavarja az oktatást, a tárgyat átvételi elismervény ellenében el kell venni tőle és a tanév végén kapja vissza.
4. Ha a tanuló mobiltelefont hoz az épületbe, azt a tanítási óra elején kikapcsolt állapotban a tanári asztalra ki kell tenni. A tanóra végén a diák felelőssége, hogy magához vegye készülékét.
5. Minden tanuló köteles ellenőrzőjét hetenként egyszer a szülővel (gondviselővel) aláíratni a 12. évfolyam végéig.
6. Ha a tanulónak órarendileg lyukas órája van, az iskola épületét elhagyhatja. Az újabb óra kezdete előtt 10 perccel köteles megjelenni.
7. A tanítás végeztével az iskolát rendben, fegyelmezetten kell elhagyni.
8. Minden tanuló köteles az intézetre vonatkozó tűzvédelmi és biztonságtechnikai szabályokat megismerni, azokat betartani.
9. Tanuló az iskola területén nem dohányozhat!
Felnőtt hallgató (13., 14., 15. évfolyam + esti tagozat) az udvaron lévő dohányzóhelyen dohányozhat.
10. A tanuló az iskolán kívül, iskolarendezvényeken (ünnepség, közös színházlátogatás, kirándulás stb.) köteles betartani az általános szabályokat.
11. A tanulót érintő juttatások
Iskolánkban ifjúságvédelmi felelős gondoskodik a szociálisan rászorult, illetve hátrányos helyzetű tanulókról. Fogadó órája a hirdetőtáblán olvasható.
A tanulók rendszeres egészségügyi felügyeletét iskolaorvos biztosítja, aki hetente, kedden és pénteken rendel.
A testnevelési felmentéseket - szakorvosi okmány alapján - is ő bírálja el.
Ha a tanuló ingyenes, vagy kedvezményes étkezést kíván igénybe venni, igénylőlapot az iskolatitkártól kérhet (s az aktuális törvények) alapján részesülhet: 100 %-os, 50 %-os vagy 25 %-os térítésdíj-kedvezményben.
Az étkezés az iskola által kijelölt étteremben lehetséges.
VI.
Tanulóinkat érintő etikai elvárásaink
Minden tanuló
tehetsége szerint tegyen eleget tanulmányi kötelezettségének;
védje az iskola hírnevét, ápolja hagyományait;
legjobb tudása szerint képviselje az iskolát a különböző szakmai, tantárgyi, sport és kulturális versenyeken;
legyen mértéktartó a divat követésében;
legyen udvarias az iskola minden dolgozójával;
találkozás esetén minden felnőttet a napszaknak megfelelően köszöntsön.
VII.
Záró rendelkezés
A házirend nem szabályozhat minden kérdést. Tanárnak és diáknak egyaránt törekedni kell arra, hogy a felmerülő problémák, vitás kérdések esetén a gondot közös egyetértéssel oldják meg.
A házirend egy-egy példányban az osztálykönyvben, a folyosón kifüggesztve és a könyvtárban megtalálható.
A könyvtárban kerül elhelyezésre az SZMSZ egy példánya is, melyből a tanulókat közvetlenül érintő részei megismerhetők.
Debrecen, 2000. december 14.
Jóváhagyta: - Tantestület
- Diákönkormányzat
- Iskolaszék