HÁZIREND

Iskolánk feladatának tekinti a tanulók egészséges testi, szellemi, erkölcsi, érzelmi fejlődésének biztosítását. Házirendünkkel ezt a célt kívánjuk szolgálni.A házirend 1999. november 22-én lépett hatályba.
A házirend összeállításában a nevelőtestület és a diákönkormányzat vett részt, a javaslattételt közös megbeszélések és egyeztetések követték, a végső változatot a nevelőtestület fogadta el, a diákönkormányzat egyetértési jogát érvényesítette.
A házirend módosítását mind a nevelőtestület, mind a diákönkormányzat kezdeményezheti.

I. A tanulók jogai:

A tanulók javaslataikkal részt vehetnek:

1. Az iskola házirendjének összeállításában.
2. A jutalmazási és a fegyelmi szabályok kidolgozásában, mértékének meghatározásában.
3. A tanulmányi munka segítésében és a tanulmányi munkát kiegészítő iskolai tevékenységek, korrepetálás, szakköri munka, tanulmányi versenyek stb. kezdeményezésében, népszerűsítésében és megvalósításában.
4. Az iskolai közösség életének bármely kérdésében javaslatukkal, problémájukkal a diák-önkormányzati szervekhez, a nevelőtestülethez és az igazgatósághoz fordulhatnak.
5. A tanulók választhatnak illetve megválaszthatók a diákönkormányzatba.
6. A tanulók joga, hogy ismerjék tanáraik róluk alkotott véleményét, tanulmányi munkájuk elbírálását, érdemjegyeiket, a róluk készített jellemzést.
7. A tanulók joga, hogy induljanak az országos tanulmányi versenyeken, vetélkedőkön, pályázatokon.
8. A tanulók részesülhetnek a jogszabályokban meghatározott módon és mértékben szociális és társadalmi juttatásokban.

II. A tanulók kötelességei:

1. Tartsa meg a tanórai és a tanórán kívüli foglalkozások rendjét.
2. Óvja saját és társai testi épségét. Veszélyeztető eszközöket az iskolába behozni szigorúan tilos.
3. Az iskola vezetői, tanárai, alkalmazottai, tanulótársai emberi méltóságát és jogait tartsa tiszteletben.
4. Mindenkor tartsa be a tűz- és balesetvédelmi szabályokat.
5. Őrizze meg, illetőleg az előírásoknak megfelelően kezelje a rábízott vagy az oktatás során használt eszközöket, óvja az iskola létesítményeit, felszereléseit.
6. Az iskolai ünnepélyeken ünneplő ruhában, fegyelmezetten vegyen részt. Hétköznapokon iskolába illő öltözékben és külsővel kell megjelenni.
7. Az ellenőrző könyvet köteles mindenki magánál tartani és ebben a jegyeket folyamatosan vezetni tanárai ellenőrzésével, majd otthon szüleivel aláíratni. Az ellenőrző könyv ötszöri hiánya osztályfőnöki intőt von maga után.
III. Az oktatás rendje:

1. A felvételt nyert tanulók számára az iskolába járás kötelező, a nevelőtestület javaslatára vagy a szülők kérésére lehetőség van egyéni elbírálásra is.
2. A tanítás 8 órakor kezdődik. Érkezés 7 óra 55 percig.
3. Az órák csengetéstől csengetésig tartanak. A tanulók becsengetéskor kötelesek az osztályban tartózkodni, és az órára előkészülni. A kicsengetés a tanárnak szól.
4. A gimnáziumi tanulók tanítási idő alatt az iskola területét csak a 4. óra utáni szünetekben hagyhatják el. Egyéb esetekben osztályfőnöki vagy igazgatói illetve igazgatóhelyettesi engedély szükséges hozzá. Aki a fentieket megszegi, igazgatói intőben részesül.
5. Az iskola területén és az iskolai rendezvényeken szeszes ital fogyasztása szigorúan tilos. Ennek megszegése a rendezvényről való eltávolítással illetve fegyelmi felelősségre vonással jár.
6. Az iskolában és az iskolai rendezvényeken dohányozni tilos.

7. Késések

7.1. Késésnek minősül, ha a tanuló 7 óra 55 perc után érkezik.
A tanuló becsengetés után 5 percig történő érkezése késésnek, azon túl igazolatlan órának minősül.
7.2. Félévenként
4 késés osztályfőnöki figyelmeztetőt,
5 késés osztályfőnöki intőt,
6 késés igazgatói intőt,
7 késés nevelőtestületi fegyelmit von maga után.
7.3. A késések csak indokolt esetben igazolhatók.

8. Hiányzások

8.1. Az orvosi igazolást a tanuló köteles az iskolába jövetelének első napján bemutatni.
(Osztálymegállapodás szerint szülői aláírással ellátva.)8.2. A szülő egy félévben külön-külön vagy egybe, de összesen 3 napot igazolhat.
8.3. Előre látható hiányzásokra (kirándulás, családi program) előzetesen engedélyt kell kérni.
Az engedélyezés az osztályfőnök és az igazgatóság hatásköre.
8.4. Betegség esetén a megbetegedés napján reggel a szülő telefonon vagy más módon értesítse az iskolát.
8.5. Igazolatlanul hiányozni tilos. Az év során
6 igazolatlan óra után osztályfőnöki,
8 igazolatlan óra után igazgatói intő jár,
10 igazolatlan hiányzás fegyelmi eljárást von maga után. (Fegyelmi eljárások lásd KT.76.§)
8.6. Ha a tanuló egy tanévben 250 óránál többet hiányzik, a tanév végén nem osztályozható. A nevelőtestület dönt a továbbhaladás módjáról (osztályozó vizsga, évismétlés).
8.7. A tanítási időben rendezett iskolai megmozdulásokon való részvétel kötelező.
8.8. Akik a témazáró illetve pótdolgozatok bármelyikének megírásán nem vettek részt, osztályozó vizsgára kötelezhetőek.


9. Tanulmányi munka

9.1. A tanulók egy nap maximum két 45 perces dolgozatot írhatnak. (Röpdolgozat - max. 15 perc, szódolgozat, felelés nem számít!)
9.2. A csereutakon résztvevő tanulók a hazaérkezést követően 1 hetet kapnak a pótlásra.
9.3. A vendéglátást bonyolító diákok a vendégek itt tartózkodásának ideje alatt iskolába járni kötelesek, de ez idő alatt mentesülnek a számonkérés alól.
9.4. Betegség utáni megjelenés napján a diák mentesül a számonkérés alól. Hosszabb hiányzás esetén egyedi elbírálás is lehetséges.
9.5. A 4,8-as tanulmányi átlag feletti teljesítményt nyújtó gimnáziumi diákok ösztöndíjban részesülnek (hármas osztályzat nem lehet).
9.6. Az első év sikertelen elvégzése után pótvizsga nem tehető, a tanulónak távoznia kell az iskolából. A további évfolyamokon három tárgyból való bukás esetén a tanuló osztály ismételni köteles. (alapítványi gimn.)
9.7. Iskolánk profiljából adódóan tanulóinktól elvárjuk, hogy az idegen nyelvek osztályzata legalább közepes legyen. A nyelvből elégséges osztályzatot kapott tanulók továbbhaladását nem javasoljuk. (alapítványi gimn.)

10. A sportpályákon az 5. óra után 12.40-15.00-ig csak testnevelés órák és napközis foglalkozások tarthatók.

11. A hetes feladatai

11.1. A tábla tisztántartása.
11.2. A hiányzók számontartása és jelentése.
11.3. Az órák végén a termek rendbehagyásának irányítása.


12. Egyéb intézkedések

12.1. a tanulók rendszeres délutáni elfoglaltságai nem akadályozhatják a tanulást. A tanulmányi eredmény romlása esetén az iskola értesíti a szülőket.
12.2. Az iskolába behozott értékekért nem vállalunk felelősséget. Az iskola területére csak tanulmányi munkához szükséges felszerelést lehet behozni, ettől való eltérés csak igazgatói engedéllyel történhet.
12.3. Az iskola hétfőtől - péntekig 7-18 óráig tart nyitva. Ettől elérő időben benntartózkodni csak külön engedéllyel lehet.
12.4. Ha a bombariadó 10 óra előtt történik, az elmaradt órákat az átvizsgálás után rövidítve még aznap meg kell tartani. Ha 10 óra után, a bombariadó napját követő szombaton rendkívüli tanítási nap rendelhető el.

Csengetési rend

vissza a kezdőlapra