Diákközéletért Alapítvány

gyakori kérdések

Mikor érvényes a házirend?

Diákjogi Forródrót

 

A házirend érvényességének négy feltétele van:

 

A házirend megalkotásának a joga a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény szerint az intézmény tantestületét illeti meg, azonban e jogkörét átadhatja például az iskolai diákönkormányzatnak is.

 

40. § (7) … A házirendet az óvoda, iskola, kollégium vezetője készíti el, és a nevelőtestület fogadja el. …

 

57. § (1) A nevelőtestület döntési jogkörébe tartozik

f) a házirend elfogadása;

(4) A nevelőtestület a feladatkörébe tartozó ügyek előkészítésére vagy eldöntésére tagjaiból - meghatározott időre vagy alkalmilag - bizottságot hozhat létre, illetve egyes jogköreinek gyakorlását átruházhatja a szakmai munkaközösségre, az iskolaszékre vagy a diákönkormányzatra. Az átruházott jogkör gyakorlója a nevelőtestületet tájékoztatni köteles - a nevelőtestület által meghatározott időközönként és módon - azokról az ügyekről, amelyekben a nevelőtestület megbízásából eljár. E rendelkezéseket nem lehet alkalmazni a foglalkozási, illetve a pedagógiai program, továbbá a szervezeti és működési szabályzat elfogadásánál.

 

A házirendnek, mint az iskola belső szabályzatának illeszkednie kell a jogszabályi hierarchiába, azaz nem lehet ellentétes az iskola szervezeti és működési szabályzatával, a hatályos jogszabályokkal. A törvényesség betartásának ellenőrzése a fenntartó feladata.

 

104. § (1) A törvényesség biztosítása keretében kell

a) ellenőrizni a házirend, valamint - a kollektív szerződés és a közalkalmazotti szabályzat kivételével - más belső szabályzatok elfogadására előírt eljárási rendelkezések megtartását, a szabályzatban foglaltak jogszerűségét, a működés és döntéshozatal jogszerűségét, így különösen a tanuló- és gyermekbalesetek megelőzésével, a gyermek- és ifjúságvédelmi feladatok ellátásával, a nevelő- és oktató munka egészséges és biztonságos feltételeinek megteremtésével összefüggő tevékenységet;

 

A törvény előírja a házirend elfogadásának rendjét. Az előírások szerint a házirend elkészítése az intézményvezető feladata. A tervezetről a tantestület dönt az iskolai, kollégiumi diákönkormányzat és az iskolaszék egyetértésével.

 

40. § (7) …A házirendet az óvoda, iskola, kollégium vezetője készíti el, és a nevelőtestület fogadja el. Elfogadásakor, illetve módosításakor az iskolaszék, kollégiumi szék, óvodaszék, továbbá az iskolai, kollégiumi diákönkormányzat egyetértési jogot gyakorol.

 

A házirend tartalmára vonatkozó felhatalmazást a törvény 40. § tartalmazza.

 

40. § (7) Az iskola és a kollégium házirendje állapítja meg a jogszabályban meghatározott tanulói jogok és kötelességek gyakorlásával, az iskolai, kollégiumi tanulói munkarenddel, a tanórai és tanórán kívüli foglalkozások, a kollégiumi foglalkozások rendjével, az iskola és a kollégium helyiségei és az iskolához, kollégiumhoz tartozó területek használatával kapcsolatos szabályokat…

 

A házirend kihirdetésének és nyilvánosságra hozatal módjának meghatározása az intézmény feladata. A törvény azt rögzíti, hogy a diáknak és a szülőnek joga van ismerni a házirendet.

 

11. § (1) A tanuló joga különösen, hogy

e) hozzájusson a jogai gyakorlásához szükséges információkhoz, tájékoztassák a jogai gyakorlásához szükséges eljárásokról;

14. § (1) A szülő joga különösen, hogy

a) megismerje a nevelési-oktatási intézmény nevelési, illetve pedagógiai programját, házirendjét, tájékoztatást kapjon az abban foglaltakról,

 

Az iskolai, kollégiumi házirend érvényességének a fentiek szerint, formai és tartalmi feltételei vannak. Fontos azonban kiemelni, hogy a házirend érvénytelenségét csak a tantestület, a fenntartó törvényességi vizsgálat során vagy a bíróság állapíthatja meg.

Ha a diák vagy a szülő úgy véli, hogy a házirend nem érvényes, a fenntartónál kezdeményezheti ennek megállapítását.

 

2000. június 2.

Jásper András 

 

Vissza a főoldalra