Kossuth Zsuzsanna Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Gimnázium
6800 Hódmezővásárhely, Kaszap u. 29. Tel.: 62/241-811, Fax: 62/244-884, e-mail: iroda_a_kzs.hu 

         Főoldal   Linkek   Adatbeírás   Órarend   Vendégkönyv   English v.  Szótár
  Házirend  
 

 

1 Tanulói jogok

1.1 A tanulók egyéni jogai
A tanulónak joga van tanulni, a tanórákon részt venni. Magatartásával nem zavarhatja a tanítási óra menetét. Minden tanuló- a 9. évfolyamra felvett, de tanulmányait még nem megkezdő diákok kivételével - választhat, ill. választható a különböző szintű és hatáskörű diákönkormányzati szervekbe (DÖK), tanulói öntevékeny csoportokba. Minden tanuló közösségi érdeket szolgáló javaslatot tehet, részt vehet az iskola kulturális-, sport munkájában, tanulmányi versenyeken és pályázatokon, igénybe veheti az iskola könyvtárát, számítógéprendszere nyújtotta lehetőségeket a szabályok tiszteletben tartása mellett, kulturális szolgáltatásait.
Szociális és társadalmi juttatásokban részesülhet, az osztályfőnök engedélyével iskolán kívüli sport- és kulturális tevékenységet folytathat, kiemelkedő tanulmányi munkájáért, közösségi tevékenységéért dicséretben, jutalomban részesülhet, középiskolai tanulmányai idejére katonai szolgálathalasztást kérhet.

1.2 A tanulók közös tevékenységének megszervezése, tanulók véleménynyilvánítási jogának gyakorlása
A Diákönkormányzat (DÖK) jogosult az ifjúságot az iskola igazgatósága előtt képviselni, az ifjúság érdekeit és törvényes jogát védeni, az ezeket sértő intézkedések ellen szólni. A DÖK saját szervezeti és működési szabályzatának megfelelő rendben jogosult a közoktatási törvényben, valamint a nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló rendeletben meghatározott kérdésekben a diákokra ruházott véleményezési és javaslattételi joggal élni. 
A diákság véleményezési jogának gyakorlása szempontjából tanulók nagyobb csoportjának számít minden olyan csoport amelynek minimum 120 érintett diák tagja van.
A DÖK jogosult a diákság részére az iskolavezetéssel egyeztetve rendezvényeket szervezni, az iskola létesítményeit és berendezéseit használni.
A DÖK az iskolai élettel, a nevelési-oktatási munkával való munkával kapcsolatos észrevételeit, kérdéseit írásban az igazgatónak címezve adhatja át. Az igazgató -írásban - 8 napon belül ad érdemi választ a felvetésekre.

1.3 A tanulói diákkörök létrehozása
Az iskola tanulói közös tanulmányi, kulturális és sport célú tevékenység céljából diákköröket hozhatnak létre. A diákkör alapításának és működésének feltétele, hogy minimum tíz, az iskolával tanulói jogviszonyban álló tanuló legyen a tagja. A diákkör alapító okiratban rögzíti a tevékenység megnevezését, a működés módját és a terem és eszközhasználatra vonatkozó igényt. Az alapító okirat egy példányát a tagok aláírásával engedélyeztetésre az iskola igazgatójához kell benyújtani. A diákkör tagjai maguk közül képviselőt választanak. A diákkör képviselője felel a diákkör működéséért és az iskola vezetőségével való kapcsolattartásért. A diákkör megszűnését be kell jelenteni az igazgatónak, amennyiben a taglétszám 10 fő alá csökken. A már engedélyezett diákkör képviselője minden év szeptember 15-ig további működésre vonatkozó kérvényt nyújt be az igazgatónak. Ennek hiányába a diákkör automatikusan megszűnik.

2 Tanulói kötelességek teljesítése
A legelső kötelesség a tanulás. Minden tanuló a legjobb tudása szerint tegyen eleget tanulmányi feladatainak.
A tanulók legyenek udvariasak, előzékenyek, segítőkészek, viselkedjenek kultúrált módon és kerüljék a durva beszédet. Ezzel nem csak másokat tisztelnek meg, hanem különösen magukat. 
Óra előtt és óra végén a tanárt felállással köszöntsék és állva hallgassák meg a hetes jelentését. 
Felállással kell köszönteni a tanterembe belépő vendégeket, felnőtteket.
Az iskolában és az iskolán kívül is udvarias köszönéssel üdvözöljék tanáraikat, az iskola dolgozóit, iskolatársaikat.
Iskolai ünnepélyeken a tanulók ünnepi öltözetben (lányok fehér blúzban, sötét szoknyában, fiúk sötét öltönyben, illetve sötét szövet nadrágban és fehér ingben) jelenjenek meg.
A tanulók közlekedjenek kulturáltan az iskolában és az utcán is, tartsák be a KRESZ szabályait.
Ha a tanuló tudomására jut egy olyan cselekmény, amely az iskolát anyagi vagy erkölcsi értelemben különösen súlyosan érinti, köteles azt az iskolavezetés tudomására hozni. 

1.1 A hetesek kötelességei
Az öltözőket tanítási időben - a szünetek kivételével - zárva kell tartani. A hetes feladata az öltöző zárásának ellenőrzése. Az öltözők tisztaságáért is a hetesek felelnek. A hetes feladata a tábla letörlése, a krétáról való gondoskodás. Az óra elkezdése előtt a hetes jelentse a hiányzó tanulók nevét a tanárnak. Becsengetés után 10 perccel, az igazgatóhelyettesi irodában jelentenie kell, ha a tanár nem érkezik meg az órára. A hetes ügyel a folyosó tisztaságára és arra, hogy osztálytársai - becsengetés után - fegyelmezetten sorakozva várják a tanárt.

1.2 Egészségvédelmi, baleset-megelőzési és munkavédelmi óvó-védő előírások 
Minden tanuló óvja saját és mások egészségét, tartsa meg az egészségvédelmi, higiénés, balesetelhárítási, munkavédelmi és tűzvédelmi szabályokat!
Tilos a dohányzás az iskola egész területén.
Tanítási idő alatt és tanulmányi kirándulásokon alkoholt fogyasztani tilos!
Az iskola területén váltócipő használata ajánlott. 
A tanulók kötelesek az iskola rendjére és tisztaságára vigyázni. Ellenkező esetben azt helyre hozni.
A számítógépes tantermekben a váltópapucs használata kötelező. A kémia szaktanterembe táskát bevinni tilos!
Az iskolába nem szabad behozni mások testi épségét veszélyeztető tárgyakat (gázspray, rugós-kés, stb.)
Gyakorlati képzésen tanulmányait folytató diák az óra tárgyán kívül: 
a., nem végezhet keményforrasztást, ív- és lánghegesztést;
b., nem használhatja az alábbi gépeket, eszközöket:
villamos köszörűgép
jogszabályban, használati utasításban veszélyesnek minősített gépek, eszközök.
Gyakorlati képzésen a műhelyekre vonatkozó munkavédelmi előírásokat be kell tartani.
Pedagógus felügyelete nélkül gépeket, berendezéseket tanuló nem üzemeltethet.
Az osztályöltözőkben dohányzás, nyílt láng használata, tűzveszélyes anyag tárolása tilos!
Az öltözőkben fokozottan kell ügyelni a higiénia betartására, hulladékot eldobálni tilos.

1.3 Taneszközökért és felszerelésekért felelősség szabályai, a "rábízás" rendje
Az oktatáshoz nem kapcsolódó tárgyakat az iskolába hozni nem szabad.
Kivételes esetben gyakorlatra vagy mérésre anyagot vagy eszközt a tanuló csak az illetékes tanár engedélyével és a portán darabszám és azonosító adatok feljegyzése (TIPUS, GYÁRI SZÁM) mellett hozhat be. Hazavitel esetén ugyan ezek szolgálnak a kivitel engedélyezésére.
Audiovizuális eszközöket tanulók csak felügyelet mellett kezelhetnek.
A tanuló felelős az órai munka során illetve a délutáni foglalkozások alkalmával rábízott eszközök állapotának, működőképességének megóvásáért. Eszközhasználat során szándékosságból vagy gondatlanságból bekövetkező károkozás esetén a tanulónak a közoktatási törvényben szabályozott módon meg kell térítenie a kárt. Amennyiben a károkozó személye nem deríthető ki, úgy az osztályközösség illetve a iskolai közösség téríti meg a kárt.
A nem vagyoni jellegű károkért - ide sorolva különösen a számítógépek szoftveres úton történő használhatatlanná tételét - a tanuló fegyelmi felelősséggel tartozik.

3 Iskolai munkarend, tanórai és tanórán kívüli foglalkozások és a közöttük tartandó szünetek rendje
A tanulók tanítási időben az iskola területét csak az osztályfőnök, az igazgató vagy igazgatóhelyettes ellenőrzőbe jegyzett engedélyével hagyhatják el. 
A tanóra időtartama: 45 perc. A tanítási óra becsengetéstől kicsengetésig tart. A csorbítatlan szünetekhez a tanulóknak joguk van. Szünetben a tanteremben csak tanári felügyelettel tartózkodhatnak a tanulók.
Az első óra kezdete előtt 5 perccel minden tanuló legyen az iskolában a napi órákhoz szükséges felszerelésekkel.
A tanulók a tanárt csendben, a tantermek előtt sorakozva várják. Az órai munkában figyelmesen, aktívan, egymást nem zavarva vegyenek részt.
A tanítás rendje:
1. óra 7.15-8.00
2. óra 8.10-8.55
3. óra 9.05-9.50
4. óra 10.00-10.45
5. óra 11.00-11.45
6. óra 11.55-12.40
7. óra 12.50-13.35
8. óra 13.40-14.25
9. óra 14.30-15.15
10. óra 15.30-16.15
11. óra 16.30-17.15
12. óra 17.30-18.15

A negyedik órát követő nagyszünetben - esetenként külön igazgatói engedéllyel más óraközi szünetekben illetve tanítás után - működhet az iskolarádió. A stúdióban csak a diákönkormányzat által megjelölt személyek az oktatástechnikus felügyeletével tartózkodhatnak. Az iskolarádió keretében sugárzott zenei műsor hangereje nem zavarhatja a diákok pihenését, nem teheti lehetetlenné a folyosón a beszélgetést.

4 Helyiséghasználat, területhasználat
A tanulók vigyázzanak az épület, a növényzet, a berendezés épségére, rendjére, tisztaságára! A tulajdont rongálókat kártérítési kötelezettség terheli. Az esetleges rongálásokat és rongálódásokat a tanulók jelentsék az osztályfőnöknek, ill. az ügyeletes tanárnak
A tornateremben a szünetekben tanári felügyelet nélkül tartózkodni TILOS!
A tanulók a tantermekben és az előadókban csak tanári felügyelettel tartózkodhatnak.
Az egyes tantermekre vonatkozó külön teremrendet is be kell tartani.
A könyvtárban szünetekben csak a könyvtár használói tartózkodhatnak. A könyvtárba táskát bevinni és ott étkezni tilos!
Az iskola személyes tárgyakért, értékekért (pl. pénz, óra, számológép, ékszer) anyagi felelősséget nem vállal még akkor sem, ha azt a tanuló zárt öltözőben tárolta,
Az öltözők kulcsait (öltözőnként legalább 1 db-ot) a portán kell tárolni.
Kerékpárokat, motorkerékpárokat csak az udvari tároló helyen lezárva lehet tárolni.
A tárolóban lévő járművekért az iskola anyagi felelősséget nem vállal.


Hódmezővásárhely, 2000. december 14.



Hajdu János
igazgató