HÁZIREND
Készült a Dr. Mező Ferenc Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola tanulói számára a Diákönkormányzattal és az Iskolaszékkel egyetértésben, a nevelőtestület által elfogadva.
I. TANULÓI JOGOK
1. Tanulói jogviszony
A tanulói jogviszony a beírás napján jön létre.
Az ezen alapuló jogok teljes körű gyakorlásának kezdete annak a tanévnek a kezdő napja, amelyre felvételt nyert a tanuló (9. évfolyam, 13. évfolyam, felnőttoktatásban az a tanév, amelyben a tanulmányait megkezdi), illetve évközi átvétel esetén az átvétel napja.
A tanulói jogviszony megszűnésének eseteit a Ktv. 75. § (1) bekezdése taglalja
(első vizsgaidőszak záró napja, átvétel más iskolába, tanulmányok megszakítása, igazolatlan mulasztás, kizárás).
2.
A tanuló joga, hogy rendeltetésszerűen használja az iskola helyiségeit és eszközeit az arra vonatkozó előírások és időhatárok szerint:
3.
A tanulóknak joguk van a pihenésre, kikapcsolódásra, ezért a csengetési rend betartása kölcsönös megegyezésen alapuló eltérésektől eltekintve a tanulók és a tanárok részére egyaránt kötelező. A tanítási óra lehetőleg csengetéskor kezdődjön és csengetéskor fejeződjön be.
A csengetési rend a földszinti faliújságon és a tanári szobákban van kifüggesztve.
A tanulónak joga van ahhoz, hogy feleletének értékelését megismerje, kijavított dolgozatát a megírástól számított két héten belül kézhez kapja. A szaktárgyi osztályzat nem lehet a fegyelmezés eszköze.
4. Diákkörök létrehozásának rendje (Ktv. 53. §)
Minimálisan 10 tanuló szükséges ahhoz, hogy diákkör (szakkör, érdeklődési kör, önképző kör, énekkar stb.) létesüljön. Diákkör tanév közben is szervezhető, de működését a következő tanév elején meg kell újítani.
A diákkör létrehozását az igazgató engedélyezi és dönt a támogatás módjáról is. Ehhez írásban be kell nyújtani a tagok névsorát, az éves programot, amit a felkért felnőtt vezető aláírásával ellát.
Az iskola a diákkörök működéséhez helyiséget, a lehetőségek szerint eszközöket biztosít, valamint anyagi kondícióinak függvényeként alkalmi, vagy rendszeres támogatást nyújt, amelyről a diákkör vezetője köteles elszámolni.
A diákkör vezetőjének díjazásáról az igazgató dönt.
5.
Minden tanuló választó és választható a tanulói közösségek (osztály, diákkör, diákönkormányzat) különböző funkcióira.
6. Tájékozódási jog
A tanulóknak és a tanulói közösségeknek joguk van az őket érintő szabályok, információk megismerésére:
Tanórán kívüli foglalkozásra írásban kell jelentkezni, a módosítást írásban kell kérni ezt tanköteles tanuló esetén a gondviselőnek is alá kell írni. Az igazgatónak a felvételről a tanulót és a gondviselőt írásban kell értesíteni, de előzőleg fel kell hívni a figyelmet arra az előírásra, amely szerint, ha a tanulót ilyen foglalkozásra felvették, akkor azon a tanuló számára a tanév végéig kötelezővé válik a részvétel. Ettől eltérni csak rendkívüli indokkal lehet az igazgató engedélyével.
Tanórán kívüli rendszeres foglalkozás beindításához legalább 10 iskolai tanuló szükséges.
Iskolai kedvezmények, tankönyv, menza igénybevételének lehetőségeit tanévenként kell meghatározni és ütemezni.
A továbbtanulással kapcsolatos információk megszerzése a tanulók feladata. A felsőfokú intézményekben rendezett tájékoztatókra (nyílt nap) a tanulót az osztályfőnök engedheti el, mérlegelve a döntés komolyságát és az esetek számát.
Az iskolában e lehetőségekről az osztályfőnök tájékoztatja a tanulókat, írásos hirdetést a faliújságon olvashatnak.
A továbbtanulási iránnyal és a jelentkezési lap kitöltésével kapcsolatban a tanulók az osztályfőnöki munkaközösség vezetőjével és az osztályfőnökkel konzultálhatnak.
A jelentkezési lap helyes kitöltéséért és elküldéséért a tanuló felel.
(A jelentkezéssel kapcsolatos adatokat az osztályfőnöknek nyilván kell tartania.)
7. Ügyintézés, eljárási szabályok
8.
Minden tanulónak joga van az egészséges életmódhoz, az ezzel kapcsolatos tájékoztatókon való részvételhez, évente egyeztetett beosztás szerint egészségügyi és fogászati szűréshez.
9. Az iskola nagyobb közösségei
Az osztályt vagy a tanulók ennél nagyobb közösségét érintő döntések meghozatala előtt ki kell kérni a diákönkormányzat véleményét, továbbá minden olyan esetben, amelyet a Vhr. 31. §-a előír (sportkör, tanórán kívüli foglalkozások, könyvtár, házirend, Mező-nap ideje és programja, iskolaújság, iskolarádió).
Lehetővé kell tenni, hogy a diákönkormányzat élhessen a törvényben előírt egyetértési jogával.
Az iskolai közösségek véleménynyilvánítási fórumai az osztályfőnöki órák, a diákönkormányzat ülései, valamint a Mező-napon megtartandó éves rendes diákközgyűlés. Rendkívüli diákközgyűlést is kezdeményezhet a diákönkormányzat.
A diákönkormányzat munkáját pedagógus és szabadidő szervező is segíti, az iskola pedig saját helyiséget biztosít működéséhez.
10.
A tanulóknak és közösségeiknek joga van a Közoktatási Törvény (Ktv. 1993. LXXIX és módosítása 1999. LXVIII.), valamint a Végrehajtási Utasítás (Vhr. 11/1994. MKM és módosítása 8/2000. OM rendelet) és az iskolai Szervezeti és Működési Szabályzat, a Pedagógiai program rájuk vonatkozó rendelkezéseinek megismeréséhez, amelyek az iskolavezetés tagjainál és az iskolatitkárnál megtalálhatók.
Ezekben egyértelműen megfogalmazódnak a magántanulókra, különbözeti vizsgákra, felmentésekre, könnyített és gyógytestnevelésre vonatkozó szabályok. (Ktv. 11. §)
II. TANULÓI KÖTELEZETTSÉGEK
1.
A tanuló viselkedése iskolán kívül is legyen középiskoláshoz méltó, udvarias, megjelenése ízléses, szélsőségektől mentes. Ruházata legyen zárt, nem feltűnést keltő, hasa, válla nem lehet szabad, a nadrág és a szoknya hozza legalább combközépig érjen. Amennyiben mégis, úgy osztályfőnöke vagy az iskolavezetés köpeny használatát írhatja elő a tanulónak.
A tanuló hajviselete legyen ápolt, de nem figyelem felkeltő. Amennyiben az osztályfőnök, illetve az iskolavezetés úgy ítéli meg, hogy a hajviselet nem méltó egy mezős diákhoz, úgy egy heti türelmi időt adva annak szükség szerinti megváltoztatásához, előírhatja a megszüntetését.
Tartózkodjon a kihívó festéstől, illetve körömlakktól. Műköröm viselése szigorúan tilos! Ha mégis alkalmazza, az osztályfőnök és az iskolavezetés tagjai elrendelhetik ennek megszüntetését.
Az iskola közvetlen környékén és az iskola területén tartózkodjanak a feltűnő viselkedéstől (ölelkezés, egymás ölébe ülés, csókolózás).
Jelenjen meg a tanórán kívüli kötelező iskolai rendezvényeken.
Az iskolai ünnepélyeken a lányoknak 9-12. évfolyamon sötét alj és matrózblúz, 13-14. évfolyamon sötét alj, fehér blúz, a fiúknak öltöny és nyakkendő viselése kötelező.
2.
Tartsa tiszteletben tanulótársai, tanárai és az iskola dolgozói személyiségi jogait, egyéni méltóságát.
3.
Tartsa be az iskola működési rendjét, a helyiségek és eszközök rendeltetésszerű használatára vonatkozó előírásokat, az egészség- és balesetvédelemmel kapcsolatos szabályokat, törekedjen a tisztaságra és az energiatakarékos működtetésre. Az észlelt rendellenességeket, károkozást, balesetet jelentse szaktanárának vagy osztályfőnökének, ill. az iskolavezetésnek.
A balesetvédelmi és a tűzvédelmi szabályzatot osztályonként az első tanítási napon, valamint a szaktantermek használati rendjét az első tanítási órán ismertetni kell a tanulókkal. Ezek az előírások a szaktantermekben, ill. az irodákban és a tanári szobában megtalálhatók.
4.
Törekedjen az egészséges életmódra, és ebben segítse tanulótársait is.
Az iskola területén és iskolai rendezvényeken tilos az egészségre káros anyagok használata és terjesztése (cigaretta, alkohol, drog stb.). Tilos az iskolába veszélyes anyagot, eszközt behozni (méreg, petárda, fegyver).
Nappali tagozatos tanulók nem dohányozhatnak az iskola és a kollégium területén.
5.
Vészhelyzet esetén (tűz, bombariadó) tartsa be az iskola kiürítésének azt az útvonalát, amely minden tanteremben és szaktanteremben megtalálható.
6.
Az iskolába csak a tanulmányi kötelezettségének teljesítéséhez szükséges eszközöket és felszerelést hozza magával. Értékeinek biztonságos őrzéséért saját maga felelős. Az iskola az elveszett értékek után felelősséget nem vállal.
Testnevelés óra előtt tanárának adja át a magával hozott értékesebb tárgyakat (óra, ékszer stb.).
Mobiltelefon behozatala nem ajánlott! Ha a tanuló mégis behozta, köteles azt kikapcsolt állapotban tartani.
7.
A tanóra, vagy tanórán kívüli foglalkozás kezdetét jelző csengetéskor minden tanuló legyen a foglalkozás helyén, készítse elő a szükséges eszközöket, felszerelést, a testnevelési órához átöltözve várjon a tanárára.
Az igazgató utasításának megfelelően a portás jogosult a késve érkező tanulók azonosítására. Elkérheti az ellenőrzőt (ennek hiányában a diákigazolványt). A késés indokolt vagy indokolatlan voltát a tanuló osztályfőnöke bírálja el (helyközi járat késése, első óra hiánya, megbeszélés szerinti későbbi órakezdés dupla óráknál stb.). Az indokolatlan késések ismétlődése igazolatlan órát eredményez.
8.
Az iskolai kötelező és szabadon választott foglalkozásokról, a kötelezően előírt rendezvényekről való hiányzást az azt követő osztályfőnöki órán (akkor is, ha azt nem az osztályfőnök tartja) igazolni kell, de különleges esetekben legkésőbb a hiányzás utáni 8. napon.
A hivatalos kikérővel és az iskolai érdekből történt távolmaradás igazolása az osztályfőnök feladata.
Nyílt napon való részvétel a 12-13. évfolyamon a hivatalos kikéréssel azonos módon kezelendő.
A betegségből adódó hiányzás igazolása az ellenőrző útján történik, amelyet az orvosi aláíráson és pecséten kívül a szülőnek (gondviselőnek, kollégiumi tanárnak) is láttamoznia kell. A szülő tanévenként 3 tanítási napot igazolhat a rendkívüli eseményeken kívül.
Egy napon 3 tanítási óra már tanítási napnak számít.
Versenyre, nyelvvizsgára való felkészülésre az osztályfőnök egy szabad napot adhat és igazolhat (OKTV, SzTV stb.).
3 vagy több napi távollétre szülői írásos kérés esetén az igazgató adhat engedélyt.
Az élversenyzők országos és nemzetközi versenyei esetén a kimaradt órákat nem számítjuk szaktárgyi órákról való hiányzásnak.
Az igazolatlan hiányzásról a rendeletben előírt módon az osztályfőnöknek értesítenie kell a szülőket, ill. a gondviselőket, és fel kell hívni a figyelmüket a lehetséges következményekre.
9.
Az iskola épületét tanítási időben, azaz a tanuló utolsó órájának vége előtt csak állandó (pl. kollégiumi óra) vagy eseti, pecsétes kilépővel lehet elhagyni. Ilyen kilépőt csak az osztályfőnök, távollétében az osztályfőnöki munkaközösség vezetője, illetve az iskolavezetés tagjai adhatnak.
10.
A tanuló köteles a tanítási nap végén a padját tisztán hátrahagyni, a felszerelését (könyvek, füzetek, sportfelszerelés stb.) magával vinni. Ilyen eszközök iskolai tárolása tilos, elvesztésükért az iskola nem vállal felelősséget. Az utolsó órán kötelező a székek felrakása.
11.
Az iskola a tanulók részére fénymásolást nem végez, de erre a könyvtárban az aktuális díjazás ellenében lehetőséget biztosít.
12.
Az iskola leltárában szereplő eszközöket csak az igazgató írásos engedélyével az abban szereplő időtartamra lehet kivinni. Az engedélyt a kivitelkor a portán le kell adni, az eszközt visszahozatalakor a portán be kell mutatni. Az esetleges meghibásodásért az engedély birtokosa anyagilag felelős.
Az iskola helyiségeit, eszközeit tanórán kívül csak az igazgató vagy megbízottja engedélyével, a felügyeleti rend betartásával használhatják a tanulók.
Internetezni tanórán kívül a földszinti géptermekben lehet, ahol a felügyelet ellátásának megszervezésével az igazgató a számítástechnika munkaközösség vezetőjét és a rendszergazdát bízta meg.
13.
A tanítási rend megzavarása (pl. bombariadó) esetén az elmaradt tanítási órákat lehetőleg aznap pótolni kell, vagy a megfelelő egyeztetések alapján más napon, amely munkaszüneti nap is lehet, de legkésőbb egy héten belül.
14.
A kártérítési felelősség megállapítását, a kártérítéssel kapcsolatos eljárási rendet a Vhr. 33. §-a szabályozza. Kollektív kártérítési felelősség nincs.
15.
Súlyos szabálytalanság elkövetése:
16.
Fizetési kötelezettség
A tanulónak (gondviselőnek) az iskola által nyújtott nem ingyenes szolgáltatásokért fizetnie kell. Ilyen a fénymásolás, tankönyv, étkezés stb.
A fizetési határidő főleg a menzadíj, mint rendszeres esemény lejárta után az osztályfőnököt kell tájékoztatni a késedelemről, aki erről értesíti a szülőt.
17.
Osztályonként az osztályfőnök, osztott csoport esetén a szaktanár a hetesi teendők ellátására két főt jelöl ki.
A hetes hiányzása esetén feladatát a névsorban őt követő tanuló veszi át.
A hetesek feladata szünetekben a terem szellőztetése, a tábla letörlése, a következő tanítási órához szükséges előkészületek megtétele, a tanóra elején a hiányzók jelentése, a tanár 10 perces késése esetén jelentés a tanári irodában, illetve az iskolavezetés valamelyik tagjánál.
A kötelezettség elmulasztásáért az osztályfőnök vonja felelősségre a hetest.
18.
A levelező tanulók szünetekben az iskola udvarán dohányozhatnak. Konzultációs órákon kötelesek a tanteremben tartózkodni, ha nem vesznek részt az órán, akkor - indokolatlan esetben - el kell hagyniuk az iskola épületét.
Diákigazolvány részükre is kötelező belépéskor.
III. AZ ISKOLA MUNKARENDJE
1.
Az iskola a tanulók részére kivételes alkalmaktól eltekintve - reggel 7-től este 6-ig van nyitva.
2.
Az első tanítási óra 7.55-kor kezdődik, a tanítási órák időtartama 45 perc, melyek között 10 perces szünetek vannak. Ettől eltérő a 3. és a 6. óra utáni szünet, amely 15 perces. A levelező oktatás órabeosztása ettől eltérő.
A csengetési rendtől megegyezés esetén állandó vagy eseti alkalommal el lehet térni az iskolavezetés tudtával.
3.
A tanév rendjének a miniszteri utasításnak megfelelő kialakítása, az adott tanévben tartandó ünnepélyek, megemlékezések és egyéb rendezvények, a tanítás nélküli napok ütemezése évenként, szeptember 15-ig történik meg.